Blog

Po jakim czasie zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

liczenie na kalkulatorze

Fotowoltaika to technologia znana nie od dziś, jednak dopiero od niedawna zyskująca popularność w sektorze energetycznym. W ostatnich latach coraz więcej osób oraz firm decyduje się na uniezależnienie od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Każdy z inwestorów powinien pamięć, że kwota, którą włoży w budowę farmy fotowoltaicznej, zwróci się dopiero po pewnym czasie. Ile czasu to potrwa – to zależy od kilku czynników.

Parametry instalacji a zapotrzebowanie na energię

Średnio okres zwrotu z inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosi od 5 do 10 lat. Problem z dokładnym określeniem czasu, po którym fotowoltaika zacznie przynosić zysk, wynika ze złożoności zagadnienia i uzależnienia od kilku zmiennych. Pierwszym z nich są parametry instalacji oraz to, w jakim stopniu pokrywa ona zapotrzebowanie na energię danego gospodarstwa lub firmy. Im więcej energii używanej w obiekcie pochodzi z fotowoltaiki, tym szybciej nastąpi zwrot inwestycji.

Koszty inwestycji

Kolejnym czynnikiem wpływającym na czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę, jest suma kosztów, które zostały przy tym poniesione. Należy przy tym zaznaczyć, że koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko koszt sprzętu (paneli, inwerterów, systemów mocowań) oraz montażu, ale również eksploatacji – serwisu, napraw, wymiany uszkodzonych elementów. Im wyższy koszt inwestycji, tym generalnie dłuższy okres zwrotu. Dlatego warto korzystać z różnego rodzaju dotacji i innych form dofinansowania inwestycji.

Koszty energii

Fotowoltaika pozwala ograniczyć, a nawet całkowicie wykluczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Dlatego też na czas zwrotu inwestycji duży wpływ ma sytuacja na rynku energetycznym. Przykładowo: jeśli inwestor rocznie płaci 2000 złotych na energię elektryczną, to instalacja o łącznej wartości 20000 złotych zacznie przynosić mu zyski po 10 latach. Jeśli jednak w wyniku wzrostów cen rachunki zwiększą się o około 50%, ta sama instalacja zacznie zwracać się po niecałych 7 latach.