Budowa farm fotowoltaicznych – wykorzystanie energii ze słońca

farma

Pozyskiwanie energii ze Słońca zawsze było w zasięgu naszych rąk. Zaczęło się od pasywnego używania zasobów słonecznych, poprzez odpowiednią architekturę, która pozwalała na ogrzanie lub ocienienie domu, a teraz w sposób aktywny, dzięki fotowoltaice.

Zalety farm fotowoltaicznych

 

Instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalnym źródłem energii odnawialnej. Koszt inwestycji zwraca się bardzo szybko, a proces od momentu decyzji inwestora o jej budowie do ukończenia trwa zaledwie kilka miesięcy. Dla porównania, decydując się na budowę farmy wiatraków musimy liczyć się z bardzo długą procedurą: kompletowanie dokumentów, niezbędnych pozwoleń może trwać nawet do 6 lat. Ponadto systemy fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko światła rozproszonego, zatem niezależnie czy świeci słońce, czy niebo jest pochmurne wyprodukujemy mniej więcej tyle samo energii.

Odpowiednia lokalizacja i projekt koncepcyjny

 

Pierwszym wyzwaniem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć podczas stawiania farmy solarnej jest wybór odpowiedniego miejsca. Działka nie powinna posiadać planów zagospodarowania przestrzennego oraz musi posiadać możliwość zbudowania instalacji opartej na konstrukcji podziemnej. Ponadto teren powinien znajdować się w niezbyt dużej odległości od Głównego Punktu Zasilania. Nim jednak dostaniemy zgodę na podpięcie się do sieci, należy przedstawić projekt koncepcyjny. Składają się na niego: specyfikacja urządzeń, wizualizacja elektrowni na danym gruncie, opis inwestycji oraz kosztorys, na którego podstawie będziemy mogli ubiegać się również o dofinansowanie projektu. Przed rozpoczęciem inwestycji, konieczne jest również otrzymanie koncesji na sprzedaż prądu. Koncesję przyznaje Urząd Regulacji Energetycznej po złożeniu wniosku i odpowiednich dokumentów  Kiedy upewnimy się, że wszystkie te warunki zostały spełnione, należy  zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych w starostwie powiatowym.