Blog

Czy możliwe jest zamontowanie fotowoltaiki na dachu płaskim?

montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób, chcących uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej. Zazwyczaj instalacje tego typu montowane są na dachach, przez co zyskują odpowiedni kąt nachylenia. Jednak w wielu obiektach – np. blokach mieszkalnych – dachy są płaskie. Czy na nich również można zamontować panele? Jak to zrobić?

Kąt nachylenia a wydajność paneli słonecznych

Obserwując farmy fotowoltaiczne, nie trudno spostrzec, że składające się na nie panele nigdy nie są ustawione równolegle do podłoża, lecz pod pewnym kątem. Wynika to z faktu, że kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię paneli jest jednym z czynników decydujących o wydajności zachodzącej w niej produkcji energii elektrycznej. Gdyby panele były ułożone płasko, dochodziłoby do rozpraszania promieniowania słonecznego na większej powierzchni. Innymi słowy – panele ułożone płasko są w stanie „złapać” mniej promieniowania słonecznego, niż panele ustawione pod optymalnym kątem. Przyjmuje się, że na szerokości geograficznej, na której znajduje się Polska, kąt ten wynosi około 30 stopni.

Czy panele mogą być montowane na dachach płaskich?

W związku z tym powstaje pytanie, czy na dachach płaskich, tj. takich, których kąt nachylenia wynosi nie więcej niż 5 stopni (spotykane są one powszechnie między innymi w blokach mieszkalnych, biurowcach oraz budynkach przemysłowych), możliwe jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych? Odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe pod warunkiem zastosowanie specjalnych systemów mocowanie, które będą podtrzymywać panele pod odpowiednim kątem. Systemy te wykonywane są z aluminium, dlatego odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością mechaniczną, a jednocześnie same nie stanowią nadmiernego, dodatkowego obciążenia dla konstrukcji dachu budynku.

Wszystkie elementy konstrukcji niezbędne do montażu fotowoltaiki na dachu znajdziecie Państwo w ofercie firmy REMOR.