Blog

Bezpieczeństwo korzystania z instalacji PV – podstawowe zasady

panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne ze względu na korzyści, jakie niosą, niczym grzyby po deszczu zaczynają się pojawiać w polskich gospodarstwach domowych, ale także większych firmach. Niektórzy jednak wahają się: czy jest to całkowicie bezpieczne? Przy zachowaniu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa zapewniamy: z całą pewnością tak! Jakie to zasady?

Fotowoltaika – bezpieczna technologia

Systemy PV stosowane są już od lat w wielu krajach zachodnich, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone licznymi badaniami, certyfikatami, a przede wszystkim – opiniami zadowolonych i wieloletnich użytkowników. Mimo to w społeczeństwie zaczęły krążyć wprowadzające w błąd informacje o pożarach wywołanych przez instalacje PV lub trudnościach w ich ugaszeniu. Badania wykazały jednak, że odsetek zdarzeń pożarowych z udziałem fotowoltaiki wynosił do 2017 r. w Wielkiej Brytanii zaledwie 0,006%! Instalacje PV przed zamontowaniem przechodzą wiele niezwykle rygorystycznych testów bezpieczeństwa. Jeśli tylko podczas ich użytkowania zadbamy o kilka podstawowych zasad, zupełnie nie ma się czego obawiać.

Jak dbać o instalację PV?

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej jest dokonywanie regularnych przeglądów okresowych nie tylko paneli, ale także inwertera i innych komponentów. Oprócz tego istotne jest, by chronić wszelkie kable i przewody, które nie są zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym, a inwerter i inne urządzenia znajdujące się w instalacji przed zbytnim zakurzeniem lub zabrudzeniem. Najważniejszą jednak kwestią warunkującą bezpieczne korzystanie z instalacji PV jest wybranie rzetelnej i doświadczonej firmy, która ją zamontuje. To właśnie instalatorzy mają przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo instalacji – zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych, uziemienia, zachowanie odpowiednich odległości i parametrów technicznych, a także użycie bezpiecznych i wysokiej jakości materiałów. Tylko tak zamontowana instalacja będzie w 100% bezpieczna, a na dodatek będzie przyczyniać się do zdrowia wszystkich mieszkańców, produkując tak zwaną “zieloną energię” i ograniczając ilość smogu w powietrzu.