Blog

Wybór działki pod budowę domu pasywnego: panele słoneczne

dom pasywny

Budowanie domów pasywnych z roku na rok robi się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – mimo niewiele większego kosztu budowy inwestycja zwraca się w rachunkach za energię w szybkim czasie. Surowców naturalnych robi się coraz mniej, opłaty za prąd drożeją. Uniezależnienie się od nich i czerpanie jak najwięcej z odnawialnych źródeł energii to krok, który prędzej czy później cała ludzkość będzie musiała wykonać. Jednak dom pasywny narzuca nam parę obostrzeń, które musimy wziąć pod uwagę decydując się na jego budowę.

Parametry działki

Jeśli dom ma czerpać energię ze słońca, panele słoneczne muszą mieć do niego dobry dostęp. Działka więc nie może być zacieniona. Odpadają więc tereny zacienione stokami, działki wśród wysokich zabudowań, czy mocno zalesione. Musimy dowiedzieć się wszystkiego o danej działce. Może okazać się, że drzewa, które na niej są, a chcielibyśmy je wyciąć, są pomnikami przyrody i nie uzyskamy zgody na wycinkę. Dodatkowo działka nie może być zbyt wąska. Dom pasywny musi być odpowiednio usytuowany względem kierunków świata, aby spełniał swoje funkcje. Musi więc być możliwość ustawienia go tak, by cześć mieszkalno-użytkowa i okna wychodziły na stronę południową, a wjazd i ścianę z małą ilością okien umiejscowić po stronie północnej.

Ograniczenia domu

Aby dom był jak najbardziej energooszczędny, powinien mieć zwartą bryłę. Trzeba zrezygnować więc z fantazyjnych rozwiązać architektonicznych, kosztem użytkowania praktycznego. Podobne ograniczenia dotyczą rozkładu pomieszczeń. Dom pasywny wymaga umieszczenia pomieszczeń o podobnych wymogach temperaturowych obok siebie. Pokoje ciepłe to te po południowej stronie domu, zimniejsze (pralnie, garderoby itp.) są w jego środku, a najzimniejsze (garaż, spiżarnie, schowki) powinny znajdować się po stronie północnej.