Blog

Czy montaż paneli fotowoltaicznych w domu się opłaca?

mity

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i firm. Pozwalają na produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Energię można spożytkować na bieżące potrzeby, a naddatek oddać do sieci, co korzystnie wypływa na wysokość rachunków za energię. Niestety pomimo tych zalet montaż paneli wciąż ma wielu przeciwników. Obalamy mity na temat fotowoltaiki.

Fotowoltaika jest nieopłacalna

Przeciwnicy inwestycji w instalacje fotowoltaiczne często podkreślają, że inwestycja nie ma sensu ze względu na długi okres zwrotu poczynionych kosztów, a system przestaje działać już po kilku latach. Nie jest to prawda! Montaż paneli fotowoltaicznych to wiele korzyści. Każda instalacja ma gwarancję, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości ekipy serwisowe usuwają je na miejscu. Dzięki rządowym programom jak Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie, które znacząco obniża koszty inwestycji, a same środki zwrócą się już po 10 latach użytkowania instalacji.

Instalacja nie działa zimą

Polska ze względu na swoje położenie narażona jest na zmienne warunki atmosferyczne. Ciepłe lato, z dużą ilością dni słonecznych korzystnie wpływa na działanie paneli fotowoltaicznych. Podobnie jest zimą. W bezchmurne dni instalacja działa, choć mniej wydajnie. Wtedy braki w ilości wytworzonej energii możemy zrekompensować jej poborem z sieci energetycznej.

Instalacja stwarza niebezpieczeństwo w czasie burzy

Uderzenie pioruna to niebezpieczne zjawisko niezależnie od tego czy na budynku są zamontowane panele fotowoltaiczne, czy też nie. Kiedy piorun uderzy w dach może doprowadzić do zniszczeń zarówno w strukturze dachu jak również uszkodzić instalację elektryczną, szczególnie kiedy budynek nie posiada uziemienia. Podobnie jest w przypadku, kiedy na dachu zamontowane są panele. Piorun może uszkodzić moduły, które trzeba będzie wymienić. Dlatego rozwiązaniem wszystkich problemów jest montaż piorunochronu.