Blog

Organiczne ogniwa fotowoltaiczne - rozwiązanie przyszłości? | Remor

fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Pozwalają na produkcję energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, którą inwestorzy mogą wykorzystać do podgrzania ciepłej wody użytkowej i ogrzania pomieszczeń. Ogniwa fotowoltaiczne dzięki nowym technologiom stale się zmieniają. Nowością są organiczne ogniwa, które określa się rozwiązaniem przyszłości.

Czym są organiczne ogniwa?

Organiczne ogniwa fotowoltaiczne (OPV) to urządzenia zbudowane ze związków organicznych. W budowie przypominają plastik, ale w swoim składzie zawierają atomy węgla. Do budowy ogniw wykorzystywane są polimery i organiczne molekuły. Same ogniwa charakteryzują się wysoką absorpcją promieniowania słonecznego. Są również świetnym przewodnikiem energii elektrycznej.

Przewaga organicznych ogniw fotowoltaicznych

Większość ogniw fotowoltaicznych produkowanych jest w Chinach, gdzie rozwinięta jest technologia produkcji precyzyjnych elementów również fotowoltaicznych. Jednak ogniwa OPV wykonane są z materiałów powszechnie dostępnych i łatwo przetwarzalnych, co może stanowić konkurencję dla produktów chińskich. Organiczne warstwy polimerowe można tworzyć za pomocą prostych reakcji chemicznych w dużych ilościach, co znacznie ogranicza koszty produkcji. Ich kolejną zaletą jest półprzezroczystość, która sprawia, że są mniej uciążliwe dla oka człowieka niż tradycyjne panele. Ogniwa organiczne można montować na oknach i ekranach co zwiększa ich zastosowanie. Cechuje je również duża elastyczność oraz podatność na wilgoć, tlen oraz światło słoneczne. Fakt, że związki chemiczne są podatne na reakcje z tlenem oraz para wodną może sprawić, że ogniwa staną się niezdolne do pochłaniania światła w okresie deszczowym. Niemniej technika jest tak bardzo rozwinięta, że z powodzeniem można określić organiczne ogniwa fotowoltaiczne, jako rozwiązanie przyszłości przyjazne dla środowiska naturalnego.