Our Projects

woda

Similar Projects

Odnawialne źródła energii

Nie od dziś wiadomo, że eksploatowane przez nas zasoby ziemi w najbliższym czasie przestaną istnieć. Większość z nas ma również świadomość tego, jak bardzo zanieczyszczamy środowisko, korzystając z konwencjonalnych źródeł energii. Nie bez znaczenia jest fakt, że współczesna cywilizacja, oparta jest na elektryczności, a z roku na rok notuje się coraz większe zużycie prądu. Aby zadbać o otaczający nas świat, naszą planetę i nas samych, warto zacząć inwestować w odnawialne źródła energii.

Co daje nam woda

Nie bez powodu już od starożytności młyny stawiano przy rzekach. Olbrzymie koła młyńskie wprawiały w ruch cały mechanizm, który mielił zboże. Współcześnie wybór miejsca, na którym ma powstać elektrownia wodna jest równie ważny, ponieważ hydroenergetyka wymaga wykorzystania wód o dużej różnicy poziomów i szybkim przepływie. Elektrownie wodne wykorzystują wody śródlądowe oraz pływy oceaniczne. Wśród elektrowni śródlądowych wyróżniamy kilka typów, m.in. elektrownie przepływowe, przetwarzające energię kinetyczną płynącej wody, zbiornikowe, regulujące sezonowy poziom wody, dzięki wykorzystaniu zbiornika przed elektrownią oraz szczytowo-pompowe, służące przede wszystkim do magazynowania energii wytworzonej w innym źródle.

Siła wiatru

Energia z turbin wiatrowych powstaje, poprzez poruszenie łopat wirnika siłą wiatru.  Głównym elementem siłowni wiatrowej jest właśnie ów wirnik, przekształcający energię wiatru na energię mechaniczną, z której w generatorze produkowana jest energia elektryczna. Wirnik posiada, zwykle wyprodukowane z włókna szklanego trzy łopaty. Cała konstrukcja umocowana jest wraz z gondolą, w której znajdują się hamulce, generator oraz skrzynia przekładniowa, na wieży o wysokości od 30 do 100 m.

W promieniach słońca

Energię słoneczną wykorzystuje się zarówno do celów grzewczych, jak i do produkcji energii elektrycznej. Obecnie dużą popularnością cieszą się kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne. Kolektory służą do konwersji energii słonecznej na energię cieplną użytą do ogrzania pomieszczeń i wody. Nowoczesną metodą wykorzystywania energii słonecznej są ogniwa fotowoltaiczne. Układy fotowoltaiczne za pomocą tzw. ogniw słonecznych wytwarzają prąd stały, przekształcany później w prąd zmienny lub bezpośrednio ładujący akumulatory. Instalacje fotowoltaiczne stosuje się przede wszystkim w przestrzeni kosmicznej, ale również w dużych elektrowniach słonecznych oraz tych małych, przydomowych, gdzie prąd produkowany jest na własny użytek.