Blog

Panele fotowoltaiczne – optymalne miejsca instalacji

budynek

Jeśli decydujemy się na instalację system fotowoltaicznego musimy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Dlatego należy wszystko spokojnie przemyśleć i zasięgnąć rady eksperta, choćby w kwestii miejsca montażu paneli.

 

Wydaje się, że najbardziej oczywistym miejscem instalacji ogniw fotowoltaicznych są dachy domów i rzeczywiście, tak robi się najczęściej. Są jednak przypadki kiedy jest to niemożliwe albo dałoby znacznie gorszy efekt, niż montaż np. na dachu budynku gospodarczego albo nawet na gruncie, z użyciem specjalnych systemów mocowań PV. Jako miejsce instalacji paneli sprawdzą się również ogrodzenia czy wysięgniki. Musimy także ustalić kilka istotnych czynników, które będą wpływać na działanie i skuteczność naszych ogniw, w tym między innymi nasłonecznienie danego miejsca czy też kierunek ułożenia paneli.

 

Optymalne ustawienie

 

Ważne jest to, aby dobrze ocenić poziom nasłonecznienia i zacienienia miejsca, w którym chcemy zainstalować panele. Jednym słowem umieszczamy ogniwa tam, gdzie dociera najwięcej energii słonecznej. Najlepszym rozwiązaniem, zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych, jest zamontowanie modułów fotowoltaicznych na skośnym dachu, od strony południowej. W przypadku dachu płaskiego można zastosować specjalne wysięgniki, dzięki którym możliwy jest także montaż na ogrodzeniach. Instalacja nie może się również znajdować za nisko i dlatego, jeśli umieszczamy panele na ziemi, pamiętajmy o tym, aby podnieść je na 1,5 – 2,5 m. Każdą z opcji najlepiej przedyskutować z ekspertem, który doradzi wybór optymalnego rozwiązania.