Blog

Gdzie i jak zamontować panele fotowoltaiczne na posesji

Fotowoltaika

Chętnych do korzystania z energii słonecznej jest coraz więcej. Właściciele domów z ogrodami chcą żyć ekologiczniej mając świadomość, że zmiany należy zacząć od siebie. Istotny jest też czynnik finansowy. Posiadanie systemów  fotowoltaicznych pozwana na zmniejszenie rachunków za prąd. W miejscach, gdzie dostawy prądu są często przerywane, posiadanie własnego, niezależnego systemu paneli jest strzałem w dziesiątkę.

Panele solarne na dachu

Systemy montażowe do instalacji fotowoltaicznych są dostępne dla każdego rodzaju dachu. Bez znaczenia jest więc jaki ma kształt ani czym jest pokryty. Panele umieszczone na dachu to nieodłączny element domu pasywnego. Posiadają tę zaletę, że w codziennym użytkowaniu domu w zasadzie się o nich zapomina – nie zajmują dodatkowego miejsca na podwórku czy w ogrodzie. Panele na dachu można umieścić pionowo lub poziomo, w zależności od predyspozycji dachu lub… upodobań. Priorytetową kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Mocowanie musi być solidne i bardzo trwałe. Dlatego też dobór systemu montażowego i sam montaż paneli solarnych najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie o dużym doświadczeniu.

System paneli w ogrodzie

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy zainstalować paneli solarnych na dachu domu, możemy pokusić się o postawienie ich w ogrodzie. Możemy umieścić je na tzw. systemach wolnostojących, musimy jednak liczyć się z tym, że będą zajmowały sporo miejsca. Idealnym wyjściem jest więc montaż paneli na dachu specjalnej wiaty. Miejsce pod wiatą może być wtedy normalnie użytkowane. Wiaty są oferowane przez firmy zajmujące się fotowoltaiką. W tym wypadku również warto pokusić się o skorzystanie z usługi montażu przez fachowców, zwłaszcza jeśli w okolicy wiaty będzie się odbywało normalne życie rodzinne.

2017 toyota corolla