Blog

Ile ważą panele fotowoltaiczne i w jakim stopniu obciążają zadaszenie? | Remor

panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne coraz częściej można zauważyć na polskich dachach. Jednak nie wszyscy są do tego rozwiązania przekonani, wiele osób obawia się tego, że panele będą zbyt ciężkie, ich wymiary i waga znacznie obciążą strukturę dachu. Przygotowaliśmy więc dla Was najważniejsze informacje dotyczące tego, jakie wymiary mają panele i jaka jest ich waga!

Panele fotowoltaiczne – czy nie obciążą dachu?

Panele słoneczne rzadko kiedy w przydomowych warunkach montuje się na ziemi. Po pierwsze – wymagałoby to dodatkowego miejsca na działce, które jest z daleka od zabudowań czy drzew, które mogą w ciągu dnia rzucać cień. Wiąże się to także z dodatkowymi kosztami wybudowania stojaków na panele. Montaż paneli na dachu jest rozwiązaniem o wiele łatwiejszym i mniej problematycznym. Niektórzy jednak obawiają się tego, że panele będą zbyt ciężkie i nadmiernie obciążą strukturę dachu.

 

Wymiary naszych paneli fotowoltaicznych zależą od tego, ile ogniw się w jednym panelu znajduje. Zwykle panele przeznaczone do użytku domowego mają 60 ogniw, a te przemysłowe są większe i mają 72 ogniwa. Panele mają zazwyczaj typowe rozmiary, jest to 1650 na 992 milimetrów, czyli około 165 × 99 cm.

Ile waży jeden panel fotowoltaiczny?

Zazwyczaj ważą one w okolicach 18 – 22 kg, jest to więc niewielka waga przy jednym panelu, jeśli jednak zamontujesz na dachu 20 paneli, to łączna waga będzie wynosić około 400 kg i będzie rozkładać się równomiernie po całej pokrytej połaci dachu. Przeliczając wagę na metr kwadratowy powierzchni, okazuje się, że jest to obciążenie rzędu 15 kilogramów. Większość dachów bez problemu poradzi sobie z takim dodatkowym obciążeniem, nie wpłynie ono negatywnie na konstrukcję dachu.

 

W sytuacji kiedy budujesz nowy dom, warto na etapie projektowania zaznaczyć, że planujemy założenie paneli słonecznych, wtedy projektant uwzględni to w konstrukcji dachu. Jeśli chcemy założyć panele na starym budynku, przed montażem koniecznie trzeba sprawdzić, w jakim stanie znajduje się konstrukcja oraz pokrycie dachu.