Remor Galwanizacja i Fotowoltaika

Blog

Ile ważą panele fotowoltaiczne i w jakim stopniu obciążają zadaszenie? | Remor

Remor Galwanizacja i Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne coraz częściej można zauważyć na polskich dachach. Jednak nie wszyscy są do tego rozwiązania przekonani, wiele osób obawia się tego, że panele będą zbyt ciężkie, ich wymiary i waga znacznie obciążą strukturę dachu. Przygotowaliśmy więc dla Was najważniejsze informacje dotyczące tego, jakie wymiary mają panele i jaka jest ich waga!

Panele fotowoltaiczne – czy nie obciążą dachu?

Panele słoneczne rzadko kiedy w przydomowych warunkach montuje się na ziemi. Po pierwsze – wymagałoby to dodatkowego miejsca na działce, które jest z daleka od zabudowań czy drzew, które mogą w ciągu dnia rzucać cień. Wiąże się to także z dodatkowymi kosztami wybudowania stojaków na panele. Montaż paneli na dachu jest rozwiązaniem o wiele łatwiejszym i mniej problematycznym. Niektórzy jednak obawiają się tego, że panele będą zbyt ciężkie i nadmiernie obciążą strukturę dachu.

 

Wymiary naszych paneli fotowoltaicznych zależą od tego, ile ogniw się w jednym panelu znajduje. Zwykle panele przeznaczone do użytku domowego mają 60 ogniw, a te przemysłowe są większe i mają 72 ogniwa. Panele mają zazwyczaj typowe rozmiary, jest to 1650 na 992 milimetrów, czyli około 165 × 99 cm.

Ile waży jeden panel fotowoltaiczny?

Zazwyczaj ważą one w okolicach 18 – 22 kg, jest to więc niewielka waga przy jednym panelu, jeśli jednak zamontujesz na dachu 20 paneli, to łączna waga będzie wynosić około 400 kg i będzie rozkładać się równomiernie po całej pokrytej połaci dachu. Przeliczając wagę na metr kwadratowy powierzchni, okazuje się, że jest to obciążenie rzędu 15 kilogramów. Większość dachów bez problemu poradzi sobie z takim dodatkowym obciążeniem, nie wpłynie ono negatywnie na konstrukcję dachu.

 

W sytuacji kiedy budujesz nowy dom, warto na etapie projektowania zaznaczyć, że planujemy założenie paneli słonecznych, wtedy projektant uwzględni to w konstrukcji dachu. Jeśli chcemy założyć panele na starym budynku, przed montażem koniecznie trzeba sprawdzić, w jakim stanie znajduje się konstrukcja oraz pokrycie dachu.