Blog

Historia pozyskiwania energii słonecznej | fotowoltanika

slonce

Wykorzystywanie energii promieni słonecznych nie jest wynalazkiem nowym. Architektura słoneczna przewijała się przez dzieje ludzkości. Jednakże od lat 70. XX wieku przeżywa swój renesans, dzięki nowym osiągnięciom technologicznym.

Dom słoneczny – pasywne pozyskiwanie energii

Architektura wykorzystująca energię słoneczną nie jest wynalazkiem naszych czasów. Rozwój cywilizacji i budownictwa wykształcił odpowiednie wzorce domów, które umożliwiały życie w różnych strefach klimatycznych. Wielkim wkładem starożytnych we współczesną architekturę była umiejętność odpowiedniego operowania światłem i cieniem. Dzięki niej wprowadzono wiele rozwiązań, które pozwalały na ocienienie części miasta lub domu, czy odpowiednie jego oświetlenie i ogrzanie. Często budynki wznoszone w dalekiej przeszłości, lepiej wykorzystywały ten rodzaj energii niż te projektowane obecne.
Wzmianki o czerpaniu z promieni słonecznych pochodzą już z III tysiąclecia p.n.e. Innowacyjna technologia zrodziła się najprawdopodobniej na Bliskim Wschodzie i w rejonie Morza Śródziemnego. Było to wynikiem dostosowywania architektury do lokalnych warunków pogodowych.
Wielki przełom w pozyskiwaniu energii słonecznej miał miejsce w V w p.n.e. w starożytnej Grecji. Rozwój cywilizacji przełożył się na dużą eksploatację lasów, co z czasem zaowocowało deficytem drewna. Konieczność oszczędzania przyczyniła się do rozwoju architektury słonecznej.

Systemy fotowoltaiczne – nowoczesne słoneczne systemy aktywne

Tropiąc dalsze ślady, rozwoju fotowoltaiki musimy przenieść się do XVIII-wiecznej Szwajcarii. Wynaleziono tam rodzaj pierwszego kolektora słonecznego, soczewki skupiającej promienie słoneczne w celu podgrzewania potraw. Wydawałoby się, że to nic nie znaczący, drobny wynalazek, ale tak naprawdę było to odkrycie przełomowe. Od tego czasu badania nad wykorzystaniem energii słonecznej ruszyły pełną parą, ale zainteresowanie nimi ograniczało się do środowiska naukowego. Sytuacji nie zmieniła nawet Nagroda Nobla dla Alberta Einsteina za badania nad zjawiskami fotoelektrycznymi przy produkcji elektryczności, ani stworzona przez Bell Laboratories bateria słoneczna, generująca elektryczność. Dopiero kryzys w 1973 roku pozwolił na szybki rozwój tej technologii. Co więcej, duże nakłady finansowe, pozwoliły na obniżenie kosztów instalacji słonecznych, dzięki czemu ich efektywność wzrosła, a ceny spadły.

Obecnie korzystanie z energii słonecznej wkracza w nowy etap. A to za sprawą instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym dzięki wykorzystując promienie słońca, jesteśmy w stanie zasilić cały dom.