Blog

Komu najbardziej opłaca się zainwestować w fotowoltaikę?

panele fotowoltaiczne na dachu zakładu przemysłowego

Fotowoltaika, czyli technologia pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego to w dzisiejszych czasach najkorzystniejsza finansowo i najbardziej przyjazna środowisku alternatywa dla energii z węgla. Nic dziwnego zatem, że w dobie powszechnego kryzysu energetycznego zyskuje coraz większą popularność. Niemniej nie dla wszystkich użytkowników inwestycja w nią będzie najbardziej opłacalna. Kto może zyskać na niej najwięcej?

Fotowoltaika dla firm

Przedsiębiorstwa, które nastawione są na produkcję lub obrót wszelkiego rodzaju dobrami materialnymi, należą do tych podmiotów, które z inwestycji w instalacje fotowoltaiczne mogą uzyskać największe zyski. Wynika to z faktu, że prowadzenie działalności wymaga dużych nakładów na energię elektryczną, niezbędnej do pracy maszyn, prawidłowego działania instalacji wewnętrznych (np. klimatyzacji, wentylacji, alarmów), czy choćby oświetlenia. Rozbudowana instalacji fotowoltaicznej pozwala w dużym stopniu pokryć zapotrzebowanie na prąd i tym samym uniezależnić się od dostawców. Jednocześnie w wielu przypadkach wykonanie instalacji jest stosunkowo proste – można w tym celu wykorzystać rozległe powierzchnie dachów obiektów należących do firmy, np. hal fabrycznych czy magazynów.

Czy fotowoltaika opłaca się osobom prywatnym?

Drugą grupą odbiorców, którzy mogą czerpać znaczne korzyści z fotowoltaiki, są właściciele prywatnych gospodarstw domowych. Szczególnie dobrze sprawdzi się ona w domach, w których zastosowano rozwiązania techniczne zasilane energią elektryczną – a więc np. pompy ciepła, klimatyzację, ogrzewanie podłogowe, wentylację mechaniczną czy płyta indukcyjna w kuchni. O wykonaniu instalacji powinni pomyśleć również posiadacze coraz popularniejszych w ostatnich czasach aut elektrycznych.

Jak widać fotowoltaika może być rozwiązaniem bardzo opłacalnym dla wielu firm oraz osób prywatnych, szczególnie w czasach dynamicznie rosnących cen energii elektrycznej.