Blog

Co wpływa na zużycie ogniw paneli fotowoltaicznych?

dom z fotowoltaiką

Ogniwa fotowoltaiczne to podstawowy element każdej instalacji fotowoltaicznej. Jako element generujący prąd są one narażone na różne czynniki wpływające na ich wydajność. Dowiedz się czy w związku z tym ulegają zużyciu.

Czy ogniwa się zużywają? 

Ogniwa fotowoltaiczne, podobnie jak inne urządzenia elektrotechniczne, ulegają procesom zużycia. Warto jednak zaznaczyć, że jest to zużycie bardzo powolne, nieporównywalne z większością sprzętów elektronicznych. Działanie ogniw fotowoltaicznych opiera się na przemianie energii słonecznej w prąd elektryczny bez wykorzystywania ruchomych części.

Od czego zależy czas zużycia ogniw fotowoltaicznych? 

Żywotność ogniw fotowoltaicznych zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to jakość użytych materiałów oraz staranność wykonania paneli słonecznych. Inwestując w dobrej jakości produkty renomowanych marek, użytkownik ma pewność, że jego ogniwa będą efektywnie i niezawodnie pracować przez długie lata. Kolejnym czynnikiem wpływającym na żywotność ogniw jest sposób ich eksploatacji. Ważne jest utrzymanie czystości paneli oraz dbałość o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej. Również lokalizacja i kierunek ustawienia paneli mają znaczenie – należy unikać miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia czy nadmierne nagrzewanie. Na zużycie ogniw wpływają także warunki atmosferyczne panujące w miejscu, w którym zainstalowane są panele słoneczne.

Jak często należy wymieniać ogniwa fotowoltaiczne? 

Ogniwa fotowoltaiczne charakteryzują się długą żywotnością, wynoszącą zazwyczaj od 25 do 30 lat. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu panele stają się bezużyteczne. Wydajność typowych paneli słonecznych po 25 latach użytkowania może wynosić nawet 80% początkowej wartości. W praktyce oznacza to, że właściciel instalacji fotowoltaicznej może korzystać z niej przez co najmniej kilkadziesiąt lat, bez konieczności częstej wymiany ogniw.