Blog

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych?

panele fotowoltaiczne na dachu

Panele fotowoltaiczne to ciesząca się coraz większą popularnością forma pozyskania energii dla domu, przedsiębiorstwa lub spółdzielni z promieniowania słonecznego. Najczęściej panele fotowoltaiczne montowane są na dachu i tutaj pojawia się pytanie, czy każdy dach jest odpowiedni do tego typu instalacji? Okazuje się, że dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań montażowych panele mogą znaleźć się na każdym dachu.

Czynniki warunkujące montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to technologia pozwalająca na pozyskiwanie energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Na efektywność instalacji wpływ ma kilka czynników, które każda firma instalacyjna powinna wziąć pod uwagę dobierając panele do inwestycji. Bardzo ważny jest region, w którym znajduje się budynek i orientacja dachu. W każdym regionie kąt promieniowania słonecznego jest inny i dlatego przed instalacją zaleca się wykonanie stosownych pomiarów. Nie bez znaczenia jest też kąt nachylenia dachu. Instalacje fotowoltaiczne są zazwyczaj ustawiane pod kątem 20-30 stopni na południu Polski i 25-35 stopni na północy. To pozwala na optymalną produkcję energii dla inwestorów. Na skuteczność instalacji wpływ ma także zacienienie. Jeśli budynek znajduje się w zacienieniu, istnieje ryzyko, że instalacje PV nie będzie działać wydajnie.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne można montować na różnego rodzaju dachach, a dzięki określeniu przez firmę montażową czynników środowiskowych i zastosowaniu dodatkowych elementów w instalacji będzie ona działać wydajnie. Montaż paneli PV to na pewno ekologiczna oraz opłacalna forma pozyskiwania energii dla domu, biura lub innych użytkowników. Dzięki dofinansowaniu z programów rządowych zwrot z inwestycji będzie szybszy niż w przypadku zastosowania innych technologii.