Blog

Baterie słoneczne: działanie i sposób montażu | Remor

bateria słoneczna

Darmowa energia

Człowiek z każdej strony otoczony jest mocą. Nie chodzi tu tylko o ludzką aurę, ale też darmową i odnawialną energię, której źródłem jest woda, wiatr i słońce. W trakcie jednego bezchmurnego dnia, słońce przekazuje tyle mocy, że jej bezstratne pobranie zaspokoiłoby roczne zapotrzebowanie dla jednej rodziny. Naukowcy nieustannie pracują nad sposobami przerobienia i wykorzystania energii słonecznej. Jednym ze sposobów są baterie słoneczne.

Bateria słoneczna to urządzenie przeznaczone do pobierania promieni słonecznych i przetwarzania ich w energię elektryczną. Przetwornikiem są fotoogniwa, zwane także ogniwami fotowoltaicznymi. Ogniwa składają się z dwóch, sąsiadujących ze sobą krzemiennych płytek. Górna część baterii pokryta jest metalową siatką, dolna zaś metalową powłoką. Pod wpływem światła słonecznego na styku płytek wytwarzane są ładunki elektryczne, które następnie za sprawą siatki i powłoki, odprowadzane są w formie prądu stałego. Ogniwa łączone są w zestawy i zamykane w szklane obudowy.

 

Sposób montażu

Baterie słoneczne dostarczają darmowej energii, z której może skorzystać każdy człowiek. Wystarczy jedynie przestrzegać pewnych zasad. Urządzenie należy zamontować na południowej stronie, gdyż w innym przypadku bateria nie będzie w pełni skuteczna. Ogniwa montuje się bezpośrednio, w przypadku gdy dach jest spadzisty, bądź za pomocą stojaków, gdy ma poziomą powierzchnię. Urządzenie można zamontować także na ścianie, elewacji, markizach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przybudówek lub konstrukcjach wolno-stojących. Instalacja baterii jest stosunkowo łatwa. Małe ogniwa można zainstalować samodzielnie za pomocą instrukcji, zaś montaż większych typów warto zlecić fachowcom.

Baterie słoneczne wykorzystywane są na różne sposoby. Mogą zasilać suszarnie, systemy wentylacji pomieszczeń, napędzać pompy nawadniające pola i napowietrzające stawy rybne lub zasilać domowe akumulatory. Pobierana energia może być źródłem mocy zasilającym całą domową instalację.