Blog

Instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – REMOR

solary

Coraz częściej można zauważyć na dachach domów jednorodzinnych charakterystyczne płyty o dużej powierzchni. Są to kolektory słoneczne, zwane również solarami. Ich rosnąca popularność jest w pełni uzasadniona.

 

Jak to działa?

 

Kolektory słoneczne, zainstalowane zazwyczaj na dachach domów czy budynków gospodarczych za pomocą systemów mocowań PV, przetwarzają promieniowanie słońca na ciepło. Dzięki temu możemy np. ogrzać wodę w domu, a także wspomagać centralne ogrzewanie. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i praktyczne. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy potrzebujemy jedynie ciepłej wody użytkowej, a nie chcemy codziennie rozpalać w piecu. Instalacja kolektorów wiąże się również z oszczędnościami, które rosną z każdym rokiem użytkowania. Początkowo należy zainwestować sporo, jednak cały koszt zakupu i montażu powinien zwrócić się w okresie do 10 lat. Co więcej, w ostatnich latach pojawił się szereg różnego rodzaju programów i dotacji, które można dzięki nim uzyskać. Warto poszukać informacji na ten temat, bo instalacja solarów to rozsądna inwestycja w przyszłość.

Korzyści

 

Podstawową zaletą posiadania instalacji solarnej jest oczywiście oszczędność finansowa. Od wiosny do jesieni mamy za darmo ciepłą wodę, co wydaje się jeszcze lepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw i energii. Plusem jest również to, że kolektory nie wpływają negatywnie na środowisko, nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Ponadto urządzenia te nie wymagają obsługi, konserwacji i nie generują żadnych dodatkowych kosztów w trakcie eksploatacji. Z pewnością warto się nimi zainteresować.