Blog

Baterie słoneczne: Bateria słoneczna w domu jednorodzinnym

baterie słoneczne

Słońce dostarcza Ziemi bardzo wiele drogocennej energii, a zadaniem człowieka jest jej optymalne wykorzystanie. Jest to możliwe za sprawą baterii słonecznych, które mogą wytwarzać prąd w każdym gospodarstwie domowym. Jak działają baterie słoneczne i czy każdy może je zamontować w swoim domu?

Bateria słoneczna — co to właściwie jest?

Ogólnie rzecz ujmując, baterie słoneczne wychwytują energię słoneczną i przetwarzają ją w energię elektryczną. Jest to możliwe przede wszystkim za sprawą elementów składowych konstrukcji, czyli ogniw fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne składają się z dwóch przylegających do siebie, bardzo cienkich krzemowych płytek. Na styku tych płytek pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych powstają ładunki elektryczne. Od spodu ogniwo pokryte jest przewodzącą metalową powłoką, od góry natomiast metalową siatką. Ich zadaniem jest odprowadzenie powstającego w ogniwie prądu stałego. Najczęściej ogniwa połączone są w zestawy. Co więcej, dla potrzeb budownictwa, zamykane są jeszcze w szczelne obudowy z szyb lub pleksi.

Jednak baterie słoneczne to jeszcze nie wszystko. Niezbędne są jeszcze akumulatory oraz falowniki. Wytworzony prąd w ciągu dnia powinien być odpowiednio magazynowany, aby móc z niego korzystać po zmroku. To właśnie wtedy jest największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Prąd magazynowany jest w akumulatorach. Warto jednak pamiętać, że większość domowych urządzeń przystosowanych jest do zasilania prądem zmiennym, natomiast baterie wytwarzają prąd stały. Aby móc z niego korzystać, należy wyposażyć konstrukcję w falownik. Zadaniem falownika jest przekształcanie prądu stałego w zmienny o częstotliwości i napięciu odpowiadającym wymaganiom domowej sieci elektrycznej.

Jak zamontować baterię słoneczną w domu jednorodzinnym?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, gdzie będzie umieszczona bateria słoneczna. Oczywiście standardowo umieszcza się je na dachu budynku. Mogą być zamontowane na stojakach nad powierzchnią dachu lub, w przypadku dachów spadzistych, bezpośrednio na jego pokryciu. Mogą być także mocowane na elewacjach, markizach, żaluzjach zewnętrznych, dachach przydomowych, konstrukcjach wolnostojących.

Kolejną kwestią jest sposób zamontowania baterii. Można to zrobić samodzielnie, zamawiając u producenta gotowy zestaw wraz z instrukcją montażu. Wykonanie większych instalacji lepiej jednak powierzyć firmie specjalizującej się w działaniach tego rodzaju.