Blog

Farmy słoneczne: Własna farma słoneczna? To możliwe

farma słoneczna

Farmy słoneczne (fotowoltaiczne) cieszą się coraz większym zainteresowaniem i zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Co ciekawe, proces inwestowania w tego rodzaju farmę jest mniej skomplikowany niż np. popularne obecnie farmy wiatrowe. Główną zaletą rozwiązania tego rodzaju jest brak konieczności uzyskania zgód środowiskowych, a także duża przewidywalność produkcji niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy jest zachmurzenie, ponieważ farmy słoneczne wykorzystują zjawisko światła rozproszonego.

Jak przygotować się do procesu stworzenia farmy fotowoltaicznej?

W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednie miejsce na budowę farmy fotowoltaicznej. Działka powinna umożliwiać postawienie instalacji opartej o konstrukcję wbijaną do ziemi, a także mieć miejsce podłączenia do sieci. Cały proces budowy rozpoczyna się od zgłoszenia robót budowlanych w starostwie powiatowym.

W kolejnym kroku należy opracować projekt konstrukcyjny. Wybrany teren spełniać warunki przyłączeniowe do zakładu energetycznego. Dopiero uzyskanie takich warunków daje gwarancję możliwości podłączenia do sieci i sprzedaży wyprodukowanej energii. Na projekt koncepcyjny składają się m.in. specyfikacje urządzeń (panele, inwertery itp.), wizualizacja elektrowni w danym położeniu, opis inwestycji i wstępny kosztorys przedsięwzięcia. Na podstawie tego dokumentu można również ubiegać się o dofinansowanie lub kredyt.

Warto określić również warunki przyłączenia. Wybrana pod inwestycję lokalizacja musi umożliwiać przyłączenie do sieci wskazanej wielkości instalacji.

Gdy inwestora posiada już prawa do ziemi oraz warunki przyłączeniowe dla danego terenu, musi postarać się o uzyskanie koncesji, która przyznawana jest przez Urząd Regulacji Energetycznej po złożeniu wniosku i załączeniu niezbędnych dokumentów.

Najbardziej wyczekiwanym momentem jest oczywiście etap budowy farmy słonecznej. Jest to możliwe po spełnieniu wszystkich wyżej wymienionych warunków. Następnie można przygotowywać się do praktycznej realizacji inwestycji.