Blog

Plusy i minusy budowania i działania elektrowni słonecznych

elektrownia słoneczna

Elektrownie słoneczne robią się coraz bardziej popularne. Technologie pobierania energii ze światła słonecznego z roku na rok są udoskonalane, a cały świat ma coraz większa świadomość potrzeby uniezależnienia się od nieodnawialnych źródeł energii. Wiele osób prywatnych, firm, a nawet krajów inwestuje w elektrownie słoneczne, mając nadzieję, że koszty szybko się zwrócą. Energia ze słońca ma bardzo dużo zalet, ale niestety też kilka wad. Warto znać obie strony tego przedsięwzięcia.

Zalety

 Główną zaletę elektrowni fotowoltaicznych jest  uniezależnianie się od gazu, ropy i węgla, których złoża na całym świecie powoli się wyczerpują. Ich ceny cały czas rosną, co odczuwa każdy z nas. Światło słoneczne jest powszechnie dostępne i niewyczerpywalne. Nie ma więc obawy, że pewnego dnia po prostu zabraknie tego „surowca”. Energię słoneczną pobiera się przy pomocy paneli solarnych, które po zamontowaniu są praktycznie bezobsługowe. W porównaniu do działających tradycyjnych elektrowni są zatem o wiele bardziej ekologiczne: nie emitują spalin, nie pobierają wody. A do tego wszystkiego nie produkują toksycznych odpadów. Światło słoneczne dostępne jest prawie w każdym miejscu na ziemi, żaden kraj więc nie będzie właścicielem „złoża”.

Wady

 Mimo oczywistych zalet, elektrownie słoneczne posiadają też wady. Są nimi przede wszystkim koszty. Panele solarne, chociaż od kilkunastu lat tanieją, cały czas są dość kosztowne jeśli chodzi o duże inwestycje. Ich zamontowanie na masowy użytek wymaga też ogromnych powierzchni. Kwestią sporną jest ekologiczność produkcji paneli. Oczywiście w pewnym stopniu zanieczyszcza ona środowisko, jednak rozwiązanie w stu procentach ekologicznego pozyskiwana energii na przemysłową skalę jest nierealne. Elektrownie słoneczne nie pobierają i nie magazynują energii w nocy, ale w wypadku tradycyjnych elektrowni również zdarzają się przestoje i przerwy w dostawach prądu. Należy więc prowadzić rozsądna politykę zarządzania zapasami.