Blog

Ekologia w życiu codziennym | alternatywne źródła energii

las

Świadomość jak ważne jest ekologiczne podejście do naszego świata, rośnie z roku na rok. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że dbałość o środowisko procentuje nie tylko w postaci pięknej przyrody, ale ma wpływ na nasze zdrowie i zasobność portfela. Wystarczy kilka prostych kroków, aby żyć ekologicznie.

Segreguj śmieci i używaj toreb wielokrotnego użytku

Jednym z podstawowych obowiązków mieszkańców naszej planety, powinno być segregowanie śmieci. Wprowadzenie tego nawyku do gospodarstwa domowego, nie jest rzeczą trudną. Wystarczą cztery, odpowiednio oznaczone kosze. Wiele sklepów z wyposażeniem domu, posiada w swojej ofercie specjalne systemy, które można zastosować niemalże w każdym mieszkaniu. Odpowiednia klasyfikacja surowców wtórnych, pozwoli na ponowne ich przetworzenie. Z segregacją wiąże się również kwestia odpowiedniego używania toreb. Posiadanie materiałowej torby na zakupy, będzie nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale również dobre dla naszego portfela – nie musimy za każdym razem kupować nowej reklamówki. Jeżeli jednak nie mamy przy sobie torby tekstylnej poprośmy w sklepie o tę biodegradowalną.

Oszczędzaj wodę i prąd

Oszczędzaj wodę i prąd – wydaje to się tak oczywiste i banalne, ale jednak nadal o tym nie pamiętamy. Nie trzeba wiele. Wystarczy kąpiele zastąpić prysznicem, w kuchni zainstalować zmywarkę, sprawdzać drożność i szczelność rur. Takie zmiany będą nie tylko służyły środowisku, ale i nam samym. Długa, relaksująca kąpiel, na którą pozwolimy sobie przy większej okazji, będzie prawdziwym świętem, czas poświęcony ręcznemu zmywaniu naczyń, będzie można wykorzystać znacznie przyjemniej, a regularne sprawdzanie instalacji uchroni nas od niepotrzebnych awarii. Oszczędzanie prądu też nie jest szczególnie problematyczne! Należy tylko pamiętać o wyłączaniu świateł i urządzeń elektrycznych z kontaktów, jeśli w danym momencie z nich nie korzystamy.

Korzystaj z alternatywnych źródeł energii

Dalszym krokiem w dbaniu o środowisko jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, które to umożliwiają. Oczywiście, ze względu na zazwyczaj niewielkie powierzchnie działek nie każdy może sobie pozwolić na własną elektrownię wiatrową, ale na kolektory słoneczne czy instalacje fotowoltaiczne już tak. Układy fotowoltaiczne, dzięki wykorzystaniu tzw. ogniw słonecznych wytwarzają prąd stały, który zostaje przekształcony w prąd zmienny lub trafia do akumulatorów. Takie wykorzystanie energii słońca jest oszczędne i ekologiczne.