Blog

Wpływ opadów śniegu na wydajność paneli fotowoltaicznych

zaśnieżone panele fotowoltaiczne

Co prawda opady śniegu nie są ostatnio w Polsce tak intensywne jak jeszcze kilkanaście lat temu, wciąż jednak mogą stanowić źródło wielu problemów. Odczuwają to między innymi właściciele instalacji fotowoltaicznych. W jaki sposób ten biały puch wpływa na prace fotowoltaiki? Jak zadbać o bezpieczeństwo paneli?

Wpływ śniegu na wydajność fotowoltaiki

Śnieg pokrywający powierzchnie paneli fotowoltaicznych powoduje spadek efektywności ich pracy. Przyczyna jest prosta – do produkcji prądu ogniwa paneli potrzebują dostępu do światła, a pokrywa śniegu go blokuje. Nawet tylko częściowe zakrycie paneli sprawia, że spadek ich wydajności staje się bardzo wyraźny. Jest to bardzo niekorzystne z uwagi na fakt, że zimą dni są krótsze, a tym samym efektywność paneli jest niższa, niż latem.

Śnieg a bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych

Ciężka pokrywa mokrego śniegu stanowi również zagrożenie dla paneli – jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas wywiera nadmierny nacisk na panele, prowadząc do ich uszkodzenia. W sytuacji kiedy śnieg częściowo się topi, a następnie zamarza, powstający lód również może uszkodzić konstrukcję paneli

Jak dbać zimą o panele fotowoltaiczne?

Utrzymanie paneli w dobrym stanie technicznym nie jest trudne. W większości przypadków suchy śnieg sam zsuwa się z powierzchni paneli, gdyż są one nachylone pod stosunkowo dużym kątem. Jeśli jednak do tego nie dojdzie konieczne jest odśnieżenie paneli. Im wcześniej śnieg zostanie usunięty, tym mniejsze spadki wydajności oraz ryzyko uszkodzenie paneli.

Podsumowanie Śnieg może wpływać na wydajność pracy paneli fotowoltaicznych oraz stanowić zagrożenie dla ich bezpieczeństwa w okresie zimowym. Dlatego istotne jest dobór właściwej lokalizacji, monitorowanie ilości śniegu oraz regularne usuwanie go. Pamiętajmy, że dbałość o panele fotowoltaiczne w okresie zimowym to inwestycja w ich efektywność i trwałość.