Blog

Czy instalację fotowoltaiczną można zainstalować na każdym dachu?

panele fotowoltaiczne na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Zazwyczaj są to instalacje montowane na dachach budynków. Ważne jednak, aby przed montażem paneli wiedzieć, czy dach nadaje się do tego celu i jaki system montażowy należy użyć.

Fotowoltaika na pokryciu dachowym z dachówek – czy to możliwe?

Panele fotowoltaiczne nie są ograniczone tylko do dachów z blachodachówki, czyli najpopularniejszego dziś pokrycia dachowego. Montować je można na niemal każdej standardowej dachówce – przykład ceramicznej czy cementowej. Wyjątkiem są pokrycia wykonane np. z eternitu, drewna, strzechy. Są one dziś stosowane już relatywnie rzadko, niemniej jeśli planujemy zbudowanie własnej instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na obecne na dachu pokrycie i rozważyć jego wymianę lub zbudowanie konstrukcji naziemnej.

O czym pamiętać instalując fotowoltaikę na dachu?

 Przy wyborze systemu montażowego do paneli słonecznych potrzeba wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. W przypadku dachu pokrytego blachodachówką lub blachą falistą, stosuje się śruby dwugwintowe, które można wkręcić do krokwi bądź użyć uchwytów typu „S”, które zaczepia się o łaty i dokręca. W przypadku dachów pokrytych dachówkami przystosowane uchwyty do krokwi i uchwyty typu „S” będą najlepsze w instalacji paneli słonecznych.

Ważne jest również oczywiście odpowiednie zaplanowanie instalacji. Fotowoltaika nie sprawdzi się na dachach o małej powierzchni, skierowanych w nieodpowiednią stronę lub takich, gdzie występuje dużo okien.