Blog

Proces chromowania: chromowanie przedmiotów | Remor

chrom

Srebrne koła

Samochód na srebrnych kołach zawsze przykuwa uwagę. Wielkie, błyszczące symbolizujące prestiż i renomę. Osoby jeżdżące na chromowanych felgach zazwyczaj lubią zwracać na siebie uwagę i być w centrum zainteresowania. Jednak chrom  ma również wiele praktycznych zalet.

Chrom jest metalem o antykorozyjnych cechach, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie w motoryzacji. Substancja używana jest do pokrywania elementów ze stali lub tworzyw sztucznych, takich jak zderzaki, klamki, felgi czy kołpaki. Chromowanie przeprowadzane jest w celu poprawienia własności termicznych, zwiększenia estetyki oraz zakrycia rdzawego nalotu.

 

Proces chromowania

Chromem można pokrywać stałe elementy z metalu i tworzyw sztucznych. Proces nakładania substancji przeprowadzany jest w temperaturze 900-1050°C i trwa od 3 do 12 godzin . Jedną z głównych metod jest chromowanie elektroniczne realizowane w wannie wypełnionej solą chromu. Roztwór podgrzewany jest do temperatury kilkudziesięciu stopni, a gdy przybierze postać cieszy, wtedy zanurzany jest w nim przedmiot. Po kilkudziesięciu minutach rekwizyt pokryty jest chromem i gotowy do wyciągnięcia.

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są również farby i spraye w kolorze chromu. Po nałożeniu substancji przedmiot wygląda na chromowany. Jednak są to tylko pozory. Element posiada charakterystyczny odblask, jednak nie przejmuje żadnych właściwości chromowania. Nie jest odporny na korozję, nie posiada właściwości termicznych oraz nie zakrywa rdzy na stałe. Ponadto pomalowana powłoka z czasem robi się czarna.

Proces chromowania łączy przyjemne z pożytecznym. Przedmiot przybiera kolor mocno rzucający się w oczy, a także staje się odporny na wilgoć i rodzę.