Blog

Czym jest falownik i jaka jest jego funkcja w fotowoltaice?

falownik z panelami fotowoltaicznymi

Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej jest zestaw ogniw, w których dochodzi do przekształcenia promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zanim jednak prąd trafi z ogniwa do gniazdka i zasili domowe sprzęty, musi przejść przez falownik – kolejny z kluczowych elementów instalacji. Czym jest falownik i za co jest odpowiedzialny? Dowiesz się tego z tego wpisu!

Czym jest falownik?

Falownik, znany również jako inwerter to drugi po ogniwach fotowoltaicznych element każdej instalacji fotowoltaicznej. Element, bez którego cała instalacja jest praktycznie bezużyteczna. Dlaczego? Ponieważ prąd elektryczny wytwarzany w ogniwach jest prądem o napięciu stałym, tymczasem do zasilenia jakichkolwiek sprzętów potrzebny jest prąd o napięciu zmiennym. Zadaniem falownika jest przekształcenie energii produkowanej przez ogniwa w taki sposób, by mógł być wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Dodatkowym zadaniem inwertera jest monitorowanie pracy całej instalacji, zbieranie danych na temat natężenia prądu, napięcia, informacji o wszelkich zdarzeniach w obrębie systemu czy też ilości wytworzonej energii. W sytuacji, w której  instalacja działa z nadmierną wydajnością, falownik odpowiedzialny jest za odłączenie się od niej, by nie dopuścić do uszkodzeń sieci.

W przeciwieństwie do ogniw falowniki montowane są raczej w mało widocznych miejscach, gdzie będzie zabezpieczony przed działaniem wilgoci, wysokiej temperatury czy zanieczyszczeń. Najczęściej miejscem tym jest piwnica lub garaż.

Jak wybrać falownik do instalacji?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów falowników. O wyborze konkretnego rozwiązania decydują jego parametry, takie jak:

  • maksymalna moc,
  • liczba gaz,
  • sprawność CEC (co najmniej 97%),
  • klasa odporności IP.

Ponieważ dobór odpowiedniego falownika jest bardzo ważny dla działania instalacji, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.