Ogniwa fotowoltaiczne

Przez dziesięciolecia produkcja energii elektrycznej opierała się na wykorzystaniu paliw kopalnych – węgla, ropy, gazu. Dziś te przestarzałe technologie w coraz większym stopniu zastępowane są rozwiązaniami pozwalającymi wykorzystać źródła odnawialne – w tym promieniowanie słoneczne. Dowiedz się więcej na temat ogniw fotowoltaicznych, niezbędnych do uzyskania czystej i taniej energii.

Jak zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne to w gruncie rzeczy proste urządzenia, składające się z dwóch warstw materiału półprzewodnikowego – najczęściej jest nim krzem. Zewnętrzna warstwa, nazywana warstwą n, jest cienka, przezroczysta, pokryta warstwą antyrefleksyjną i połączona z elektrodą ujemną – warstwa wewnętrzna, czyli warstwa p jest grubsza i połączona z elektrodą dodatnią. Między obiema warstwami umieszczone jest złącze p-n, nazywane też warstwą graniczną. Najpowszechniej spotykane są ogniwa polikrystaliczne, których warstwy zbudowane są z wielu kawałków krzemu, jednak coraz większą popularnością cieszą się ogniwa monokrystaliczne o zwartej, jednolitej strukturze – odznaczają się one większą wydajnością.

Jak to działa?

Warstwy p i n różnią się ilością elektronów – na warstwie n jest ich zbyt dużo, na warstwie p zbyt mało. W momencie, w których światło słoneczne pada na warstwę n, dochodzi do wybicia nadmiarowych elektronów, które zaczynają się przemieszczać w stronę warstwy p. Ten ruch elektronów powoduje powstanie różnicy potencjałów elektrycznych, czyli napięcia elektrycznego. Moc pojedynczego ogniwa fotowoltaicznego to około 4-5 W, w pojedynczym panelu znajduje się kilkaset ogniw połączonych ze sobą szeregowo.

Zalety ogniw fotowoltaicznych

Spośród wszystkich OZE promieniowanie słoneczne jest źródłem najbardziej efektywnym i najmniej zależnym od czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego technologia ogniw fotowoltaicznych cieszy się obecnie największym zainteresowaniem ze strony osób prywatnych, podmiotów gospodarczych oraz innych organizacji i jednostek.

Zalety inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne to:

  • znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynków, maszyn i pojazdów – energia słoneczna jest całkowicie darmowa, koszty wykonania instalacji fotowoltaicznej zwracają się już po kilku latach
  • bezpieczeństwo energetyczne – inwestując w instalację fotowoltaiczną można uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i tym samym uniknąć konsekwencje inflacji czy niedoborów energii
  • zmniejszenie emisji – wytwarzaniu prądu w ogniwach fotowoltaicznych nie towarzyszy emisja żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zanieczyszczać atmosferę,

Dlaczego warto inwestować w ogniwa fotowoltaiczne?

Technologia ogniw fotowoltaicznych jest systematycznie rozwijana – współczesne urządzenia odznaczają się znacznie wyższą wydajnością, niż rozwiązania dostępne jeszcze kilka lat temu. Oznacza to, że pracują z wysoką wydajnością nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych, np. podczas dużego zachmurzenia. Inwestowanie w nie to doskonały sposób na zredukować kosztów eksploatacji budynku i poprawę własnego bezpieczeństwa energetycznego. Korzystanie z ekologicznych, czystych źródeł energii pozwala również budować wizerunek firmy przyjaznej środowisku i odpowiedzialnej za lokalną społeczność.

Myślisz o instalacji fotowoltaicznej dla swojej firmy czy domu? Skontaktuj się z nami – posiadamy wieloletniej doświadczenie, wiemy jakiego rozwiązania potrzebujesz.