Blog

Czy czystość paneli fotowoltaicznych wpływa na ich wydajność? | Remor

panele fotowoltaiczne

Wśród ludzi rośnie świadomość wpływu naszych działań na środowisko naturalne i coraz częściej decydują się oni na ekologiczne rozwiązania, między innymi na te związane z pozyskiwaniem energii z naturalnych źródeł. Efektem tego są farmy fotowoltaiczne, które powstają w wielu regionach naszego kraju oraz wzrost zainteresowania montażem paneli na domach jednorodzinnych. Często pojawia się pytanie, od czego jednak zależy ich wydajność?

Panele fotowoltaiczne – dlaczego cieszą się taką popularnością?

Wzrost cen energii i ogrzewania domów jednorodzinnych, budowanie domów na odległych od miasta działkach oraz coraz większa świadomość naszego wpływu na środowisko motywuje nas do szukania bardziej zielonych rozwiązań. Panele fotowoltaiczne są wartą naszej uwagi inwestycją, która pozwala wykorzystać promienie słoneczne do ogrzania budynku i wody. Fachowy montaż paneli gwarantuje zmniejszenie kosztów ponoszonych na wydatki związane z ogrzewaniem i wspomaga stworzenie przydomowej elektrowni.

Montaż paneli to ważny etap i wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od osoby instalującej całą konstrukcję na dachu lub blisko budynku. Stąd lepiej powierzyć to zadanie fachowcom od tego typu konstrukcji naziemnych i dachowych. Mamy wtedy pewność, że długo będą działały bez zarzutu i dostarczą wymaganą ilość ciepła.

Od czego zależy wydajność paneli?

Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczące działania paneli dotyczy ich wydajności. Można ją maksymalnie zwiększyć poprzez montaż elementów w miejscu, gdzie występuje duże nasłonecznienie, nie pojawia się żaden cień np. z drzew czy sąsiednich budynków oraz zachowując odpowiedni kąt nachylenia paneli.

Ogromne znaczenie, dla wydajności, ma też czystość powierzchni paneli fotowoltaicznych. Dlatego należy przeanalizować miejsce ich montażu również pod względem występowania podmuchów wiatru, pylenia drzew i krzewów, opadania zanieczyszczeń np. z drzew, pól, dróg. Ma to wpływ na częstotliwość ich czyszczenia, a zatem na ogólny plan budowy i koszty konserwacji paneli.