Falowniki do fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok zyskują coraz większą popularnością wśród prywatnych użytkowników, przedsiębiorstw, jednostek samorządów i innych organizacji. Ich sercem, które umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną są panele zbudowane z ogniw słonecznych – natomiast mózgiem całej instalacji jest falownik fotowoltaiczny.

Czym jest falownik fotowoltaiczny?

Falownikiem potoczne nazywa się inwerter, czyli urządzenie odpowiedzialne za przekształcanie energii wytwarzanej z w panelach słonecznych z prądu o napięciu stałym na prąd zmienny, nadający się do zasilenia jakichkolwiek odbiorników – maszyn, sprzętów domowych czy pojazdów. To czyni z falownika jeden z najważniejszych elementów całej instalacji fotowoltaicznej, niezbędny do jej efektywnego wykorzystania.

Dodatkowe zadanie falownika to monitorowanie pracy całej instalacji – zbieranie danych na temat ilości wytwarzanej energii, natężenia prądu czy jakichkolwiek zdarzeń zachodzących w obrębie systemu, itp. W zależności od pozyskanych danych, falownik dostosowuje pracę paneli do panujących warunków, by w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne promieniowanie słoneczne. Inwerter ma również odłączenia paneli od sieci i zatrzymania produkcji energii, w sytuacji, kiedy dojdzie do groźnego dla instalacji przekroczenia norm. Obsługa falownika przez użytkownika sieci może odbywać się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

Gdzie umieszczany jest falownik?

W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych, falownik jest elementem, który nie musi być umieszczany na zewnątrz. Dla pełniejszego bezpieczeństwa urządzenia oraz łatwiejszego dostępu do niego zazwyczaj umieszcza się go wewnątrz budynku zasilanego przez instalację, np. w garażu lub pomieszczeniach gospodarczych.

Pełna wydajność i kontrola

Falowniki, których używamy w wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych to urządzenia pochodzące od uznanych na rynku producentów. Ich cechy charakterystyczne to:

  • wysokiej jakości wykonanie – zarówno od strony komponentów, jak i oprogramowania sterującego,
  • wygodna obsługa instalacji – falownik samodzielnie podejmuje najważniejsze decyzji w kwestii funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych, ewentualne zmiany można wprowadzić przy pomocy urządzenia mobilnego z dostępem do internetu,
  • bezpieczeństwo – falownik chroni fotowoltaikę przed ewentualnymi uszkodzeniami w wyniku nadmiernej produkcji prądu

Do tego urządzenia są trwałe i objęte wieloletnią gwarancją.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo energetyczne już dziś

Falownik fotowoltaiczny to niezbędny element każdej instalacji słonecznej. Dzięki niemu nie tylko będziesz w stanie wykorzystać generowaną w panelach energię do własnych celów – zaawansowane i precyzyjnie oprogramowanie sterujące pozwala zoptymalizować wydajność systemu i dostosować go do realnych potrzeb. To przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia awarii, zredukowanie kosztów eksploatacji i realną poprawę bezpieczeństwa energetycznego gospodarstwa domowego czy firmy.

Myślisz o przejściu na czystą, tanią energię słoneczną? Skontaktuj się z nami – jako firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości oraz dobrać rozwiązanie idealne dla Twoich potrzeb.