Blog

Jakie uchwyty należy zastosować przy montażu fotowoltaiki?

uchwyt montażowy przy panelu fotowoltaicznym

Fotowoltaika zaczyna odgrywać w dzisiejszym świecie coraz większej znaczenie. Przy jej pomocy przedsiębiorstwa oraz prywatni właściciele domów są w stanie zapewnić sobie relatywnie dużą dostępność do taniej i czystej energii elektrycznej, uniezależniając się od rynku energetycznego. Ważnym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest system mocowań. Jakiego rodzaju uchwyty są w nim stosowane?

Z czego wykonywane są uchwyty do paneli fotowoltaicznych?

Konstrukcja mocująca do instalacji fotowoltaicznej musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi być wytrzymała na obciążenia mechaniczne. Przeciętna waga pojedynczego panelu fotowoltaicznego wynosi od około 18 do ponad 20 kilogramów. Na dłuższą metę to dość spory ciężar, który musi być utrzymany w bardzo konkretnej, stabilnej pozycji – wszelkie odchylenia od początkowego położenia mogą wpływać na obniżenie wydajności panelu, a także narażać go na ryzyko zniszczenia.

Drugim wymogiem, który musi spełniać mocowanie paneli, jest wysoka odporność na zewnętrzne warunki, przede wszystkim wilgoć. Uchwyty do montażu paneli nie mogą pod wpływem opadów, zmiennych temperatur czy promieniowania słonecznego odkształcać się lub tracić swoją wytrzymałość.

Oba te warunki spełnia doskonale stal nierdzewna, której używamy w produkcji naszych uchwytów oraz innych elementów konstrukcji fotowoltaicznych. Alternatywnym rozwiązaniem są również uchwyty ze stali zabezpieczonej przed korozją poprzez ocynk ogniowy lub z aluminium.

Ważny jest rodzaj uchwytu

Dostępne w naszej ofercie uchwyty do fotowoltaiki różnią się między sobą od względem konstrukcji oraz zastosowania na konkretnych rodzajach powierzchni. To bardzo ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy montażu instalacji – uchwyty przeznaczone do zastosowania na blachodachówce trapezowej nie sprawdzą się na dachówce ceramicznej, natomiast uchwyt do karpiówki nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli instalacja ma zostać zbudowana na poziomie gruntu.