Blog

Czym jest galwanizacja po co i kiedy się ją stosuje

chromowanie

W życiu codziennym korzystamy z wielu przedmiotów galwanizowanych, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dotykamy galwanizowanych balustrad, nosimy galwanizowaną biżuterię, chociaż o samym procesie nie mamy bladego pojęcia. Galwanizacja to potoczna, ale bardzo popularna nazwa dla galwanostegii. Czym jest, jak się ją przeprowadza i dlaczego ma tak wielki udział w naszym życiu?

Magia metali

Galwanizacja to pokrywanie metalowego przedmiotu cienką powłoką innego metalu (np. złocenie, miedziowanie, chromowanie czy cynkowanie). Przeprowadza się ją przy wykorzystaniu różnych zjawisk elektrochemicznych. Przedmiot, który chcemy pokryć powłoką umieszcza się w kąpieli galwanicznej, w której w wyniku przepływu prądu osadza się na nim warstwa innego metalu

Po co galwanizuje się przedmioty?

Przede wszystkim po to, aby nadać im pożądane cechy. Stare felgi samochodowe poddajemy chromowaniu, aby nadać im nowy, zachwycający wygląd i wzmocnić ich właściwości antykorozyjne. Gdyby nie osiągniecia współczesnej galwanizacji, niemożliwe byłoby perfekcyjnie odrestaurowywanie zabytkowych aut. W wypadki biżuterii pozłacamy ją, aby wyglądała efektowniej. Niektóre przedmioty pokrywa się warstwą miedzi, gdyż ta wspaniale przewodzi prąd. Miedziowanie jest więc niezbędne w branży elektrycznej, elektronicznej czy telekomunikacyjnej. Niektóre przedmioty galwanizuje się zarówno dla nadania im konkretnych cech wytrzymałościowych, jak i dla wyglądu. Przykładem mogą tu być np. balustrady schodów zewnętrznych, które musza być odporne na działanie czynników pogodowych, a do tego mieć estetyczny wygląd, pasujący do reszty budynku. Galwanizowana balustrada jest dużo bardziej wytrzymała na potencjalne urazy powłoki, niż np. lakierowana czy malowana. Podobnie jest w wypadku siatek ogrodzeniowych, klamek, czy bram wjazdowych.