Blog

Fotowoltaika na dachach płaskich. Jak to wygląda w praktyce? | Remor

panele słoneczne na płaskim dachu

Wiele osób sądzi, że dachy płaskie stanowią znacznie prostszy punkt wyjścia dla instalacji paneli solarnych niż dachy spadziste. Sprawdźmy, ile w tym prawdy, i o czym trzeba pamiętać, decydując się na realizację projektu fotowoltaicznemu na swojej nieruchomości.

Dlaczego warto zamontować panele solarne na płaskim dachu?

Instalacja paneli słonecznych na płaskim dachu wiąże się z wieloma korzyściami m.in. ułatwionym dostępem i swobodą przy pracach montażowych oraz konserwacyjnych, estetyką wykonania (ten typ systemu jest rzadko widoczny z ulicy i nie zaburza koncepcji architektonicznych) i możliwością korzystania z ekologicznej, zrównoważonej i w pełni darmowej formy energii odnawialnej. Co istotne, inwestor nie musi uzyskiwać pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że instalator przestrzega określonego zestawu wytycznych, a zainstalowana moc elektryczna paneli nie przekracza 40kW.

Kąt montażu paneli – o czym pamiętać?

Panele słoneczne, które zostały zamontowane na płaskich dachach, powinny być skierowane do góry, aby przechwytywać jak najwięcej światła słonecznego w ciągu dnia. Pomaga to również w utrzymaniu każdego z paneli w czystości, ponieważ deszcz zmywa brud i zanieczyszczenia z powierzchni, utrzymując najwyższy poziom wydajności. Aby czyszczenie było możliwe, panele należy montować pod kątem co najmniej 10 stopni. Instalatorzy zwykle używają specjalnego urządzenia do montażu paneli pod kątem od 20 do 50 stopni.

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszy się system balastowy BAKS – prosty, bezinwazyjny i zapewniający pełną ochronę bloczków przed zawilgoceniem. Dużą skutecznością odznacza się także systemu montażu wschód-zachód, który daje możliwość pełnego wykorzystania powierzchni dachowej i zapewnienie najwyższej efektywności instalacji.

Warunki wiatrowe a systemy solarne

Silne wiatry mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla systemów solarnych montowanych na dachach płaskich, dlatego instalatorzy mocują panele do konstrukcji i stosują dodatkowe obciążenia w postaci ram balastowych i ciężkich płyt dachowych.