Blog

Charakterystyka i zastosowanie konstrukcji balastowych na dach

panele fotowoltaiczne na płaskim dachu

Montaż instalacji fotowoltaiczne to coraz popularniejszy sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną pochodzącą z elektrowni. Fotowoltaikę zazwyczaj montuje się na dachach budynków, ponieważ zapewniają one optymalne nachylenie paneli względem Słońca. Jednak na dachach płaskich konieczne jest zastosowanie tzw. konstrukcji balastowych. Czym się one charakteryzują?

Czym są konstrukcje balastowe?

Dostępne w naszej ofercie konstrukcje balastowe to rozwiązanie służące do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich, tj. takich, których nachylenie wynosi do około 5 stopni. Do ich zbudowania wykorzystujemy lekkie materiały, takie jak profile aluminiowe. Standardowa konstrukcja balastowa ma postać dwóch jednakowych trójkątów, połączonych ze sobą tzw. stężeniem oraz równoległymi szynami do ułożenia balastu pod postacią bloczków.

Do czego służy konstrukcja balastowa

Zadaniem konstrukcji jest ustawienie paneli pod takim kątem, by maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne – powszechnie przyjmuje się, że nachylenie to powinno wynosić od 30 do 35 stopni względem ziemi. Zbyt duże lub zbyt małe nachylenie paneli powoduje zbyt duże rozproszenie światła na powierzchni paneli, i tym samym wpływa na obniżenie ich wydajności energetycznej. Balast układany w dolnej części konstrukcji ma zapobiegać zmianom pozycji paneli oraz ich uszkodzeniom w wyniku silnych wiatrów.

Zalety konstrukcji balastowych

Konstrukcje balastowe produkcji marki Remor odznaczają się bardzo wysoką trwałością, wynikającą m.in. z wytrzymałości na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne oraz odporności na szkodliwy wpływ czynników środowiskowych, takich jak wilgoć, promieniowanie słoneczne czy temperatura. Ponadto dzięki zastosowaniu w ich produkcji elementów aluminiowych cała konstrukcja odznacza się stosunkowo niską masą. Nie stanowią one nadmiernego obciążenia dla dachu.